KEK ME MOLLË

Përberesit:
 • 3 kokrra vezë
 • 100 gr gjalpë
 • 150 gr sheqer
 • 300 gr miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekës
 • 4 kokrra mollë
 • ½ lëng limoni
 • 2 lugë gjelle sheqer për mollët
 • Sheqer vanilje
 • Leggi tutto

  Buka e embël e Pashkëve

  Përberesit:
 • 1 kg miell
 • 300 gr sheqer
 • 200 gr gjalpë I shkrirë
 • 3 paketa maja të vogla
 • 1 lugë kafe kripë
 • 1 gotë ujë me qumësht të vakët
 • Lëkurë portokalli
 • Leggi tutto

  Merluc me salcë domate

  Përberesit:
 • 600 gramë fileta peshku merluc
 • 400 gramë domate të konservuara
 • 2 decilitra lëng domatesh
 • 1 kokë qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 100 g ullinj të zinj
 • 1 lugë gjelle majdanoz i grirë
 • 1 decilitër verë e bardhë
 • 1 lugë gjelle piper i kuq i bluar
 • 3 dcl vaj
 • 200 gramë miell
 • 1 limon, borzilok, piper i zi
 • erëza të përziera
 • Leggi tutto

  Brinjë Viçi të mbuluara me Salcë lëng mishi

  Përberesit:
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish)
 • kripë
 • piper
 • 2 filxhanë qepë (të copëtuara)
 • 1 filxhan miell
 • 1 filxhan selino (e copëtuar)
 • 1 filxhan karrotë (të prera)
 • 1 lugë gjelle trumëz (e thatë)
 • 2 lugë gjelle hudhër (e grirë)
 • 3 gjethe dafine
 • 1 filxhan verë e kuqe
 • 8 filxhanë lëng mish viçi
 • 1/4 filxhan majdanoz (i freskët, i copëtuar)
 • Leggi tutto

  Receta origjinale e tasqebapit

  Perberesit:
 • 500 gr mish
 • 4-5 lugë gjelle vaj ulliri
 • 2-3 kokrra qepë
 • gjysmë filxhan çaji me verë
 • 1 lugë gjelle me miell
 • gjysmë filxhan çaji me verë
 • 1 gjethe dafine
 • gjysmë lugë gjelle me salcë ose 2-3 kokrra domate mesatare
 • 3-4 thelbinj hudhra
 • kripë dhe pak spec i kuq
 • Leggi tutto